The Whispers – Imagination
The Whispers är ju mest kända för sin dansgolvsstänkare And The Beat Goes On, men de snickrade ihop en hel del andra smuttiga låtar som den här till exempel. Får nog säga att just denna låten är min absoluta favorit när det gäller The Whispers. Mycket för att den är en sån skön blandning av disco, funk och soul, det finns lixom lite av varje så den blir aldrig tråkig. Att man sen har tonvis av kuliga minnen till den är ju bara bonus.
Nästa vecka bär det av till födelsestaden, dvs Västervik. Ska hälsa på mina kära föräldrar som befunnit sig på resande fot i dryga 1,5 månad. De har varit på andra sidan jordklotet och kryssat runt och fått se lite allt möjligt förmodar jag. Får ta och kika på lite bilder när jag är där. Med den här resan så har de nu avverkat jordens alla kontinenter så det har blivit en hel del resande genom åren.
Själv så reste jag tillsammans med dem 2007 då vi gjorde en flodkryssning i Ukraina och det var en väldigt lyckad och kul resa. Ska ta och bjuda på ett litet smakprov i form av en första videosnutt som jag snickrat ihop med nya Picasa. Man kan där numera snickra ihop bildspelsfilmer och lägga upp på YouTube, något som visade sig busenkelt så det tror jag t.o.m min far ska kunna fixa om jag tar och visar honom. Så då kanske vi kan bjuda på en liten tripp till Australien, Nya Zealand och Sydostasien framöver.
Men för att återgå till Ukrainaresan så var det en tolvdagars kryssning om jag inte minns helt fel. Mycket välorganiserat var det med väldigt intressanta utflykter och andra aktiviteter. För den som är intresserad av den typen av kryssning kan jag rekommendera ett besök på Iventus hemsida. Då vi reste så åkte vi med ett företag som heter Grand Tours, men de har inte längre den här kryssningen i sitt program. Hur som helst, här kommer ett litet smakprov på vad vi fick uppleva under vår flod-kryssning.
Musik: Röda Armens Kör – Polyushka Polie, Katysha samt Farwell of Slavianka
Den här filmsnutten visar den första delen av kryssningen som sträcker sig från Kiev till Dnepropetrovsk. Har inte gjort färdigt några filmer på resten än men skulle tippa på att det blir två filmsnuttar till på det bildmaterialet som jag har sorterat ut. Totalt handlar det om 591 foton som jag sorterat ut av drygt 1100 tagna bilder.
Jag kan helt klart rekommendera den här typen av resor för den som är lite halvskruttig som jag själv. Visst var delar av resan lite påfrestande, men i och med att man hade boendet med sig hela tiden så var det väldigt bekvämt samtidigt som man fick se väldigt mycket. Vad vi däremot inte var riktigt förberedda på var att vi skulle hamna i en rejäl värmebölja. När vi kommit neråt Yalta så klättrade kvicksilvret i termometrarna upp över 40 grader och toppade som mest 45. Men så hade de väldiga problem med skogsbränder den sommaren och röken låg som en dimma över bergen.
Det var allt om resor, å disconostalgi för den här gången. Men nästa vecka då jag är i V-vik ska jag göra en ny räd på biblioteket och samla på mig mer nostalgimaterial från gamla nummer av Västerviks-Tidningen.
Tjillevippen
notbugs
Filed under: 80-tal, Disco, Funk, Klassiker, Musik, Nostalgi, Okategoriserade, Party, Pop, R&B, Resor, Soul | Tagged: Australien, Disco, Dnepropetrovsk, Farwell of Slavianka, flodkryssning, Funk, Grand Tours, Iventus, Katysha, Kiev, Nya Zealand, Picasa, Polyushka Polie, Röda Armens Kör, Resor, Soul, Sydostasien, The Whispers, Ukraina, Västervik, Västerviks-Tidningen, Yalta, YouTube |
Kommentera